Wyspy na stawach gotowe na sezon lęgowy

22 kwi 2022 | Aktualności

Zakończyliśmy remonty wysp na stawach Granicznik i Olszowiec w Malcu oraz Barzyniec w Ochabach. Prace polegały na wytyczeniu okręgu wokół istniejących zerodowanych wysp, wbiciu nieprzepuszczalnych ścian z grodzic winylowych PCV i uzupełnieniu materiału ziemnego.

W ten sposób nie tylko zabezpieczyliśmy wyspy przed dalszą erozją, ale zwiększyliśmy również powierzchnię kolonii lęgowych do stanu jaki był zapewne kilkadziesiąt lat temu, kiedy wyspy zostały usypane przez rybaków. Na wyspach przeznaczonych dla ślepowronów wykonaliśmy nasadzenia z bzu i wierzby. Właśnie te krzewy są chętnie wybierane przez ślepowrony do zakładania gniazd.
Natomiast na wyspie przeznaczonej dla rybitw rzecznych zabezpieczyliśmy jej powierzchnię przed zarastaniem specjalną folią, a całość wypełniliśmy drobnym żwirem. Rybitwy rzeczne, ale też śmieszki, bardzo lubią siedliska otwarte przypominające łachy rzeczne, które kiedyś były liczne na Wiśle i na których ptaki zakładały gniazda. W ramach projektu LIFE.VISITULA.PL zaplanowaliśmy jeszcze zabezpieczenie fragmentów grobli na stawach, gdzie znajdują się wyspy, a także wysp na innych obiektach, o czym będziemy informować.

Skip to content