Wizyta Monitora Projektu – czerwiec 2022 r.

13 lip 2022 | Aktualności

Po koniec czerwca, w dniach 28-29.06, odbyła się czwarta wizyta Monitora Projektu – Pana Stanisława Tworka, który z ramienia Komisji Europejskiej sprawdza postępy w realizacji działań projektu LIFE.VISTULA.PL.

Pierwszy dzień wizyty został przeznaczony na sprawozdanie dotychczasowego wykonania działań. Zespół projektowy LIFE przedstawił również plany realizacji projektu, w związku z jego przedłużeniem do 31 grudnia 2024 r.
W drugim dniu odbyła się wizyta w terenie. Monitor wspólnie z zespołem projektowym obejrzał rezultaty prac na zbiornikach pożwirowych Zakole A i B w okolicach Zatora. W ubiegłych latach wyremontowano tu plaże dla rybitw, a zimą 2021 r. na Zakolu B zabezpieczono również brzegi wyspy.

Kolejnym punktem wizytacji były stawy w Malcu zarządzane przez Rolniczą Spółdzielnię Produkcyjną „Zgoda”. Dzięki uprzejmości właściciela w 2021 r. na stawach Granicznik i Olszowiec zabezpieczono dwie wyspy zasiedlone przez ślepowrony. W 2021 r. gniazdowały tam 54 pary tego gatunku. W tym roku w obrębie stawów planowane jest także zabezpieczenie uszkodzonych fragmentów grobli.
Odwiedzono również staw Barzyniec w Ochabach. W 2021 r. zostały tu zabezpieczone dwie wyspy. Jedna, na której od ponad 20 lat gniazdują ślepoworny, wymagała pilnej naprawy. Postępujące rozmycie powodowało osuwanie się do wody krzewów, na których gniazdowały ptaki. Z uwagi na zaawansowaną erozję drugiej wyspy, przeznaczonej dla rybitw, wykonane prace wymagały większego zaawansowania i praktycznie odbudowy jej powierzchni od podstaw. Jej charakterystyczny kształt zadecydował o nadaniu jej roboczej nazwy „Ptasi rondel”.

Efekt zasiedlenia w 2022 r. przerósł oczekiwania. Obecny szacunek wskazuje na gniazdowanie na wyspie ponad 100 par rybitwy rzecznej. Sezon lęgowy tego gatunku trwa nawet w lipcu, kiedy sąsiadujące z nimi śmieszki opuszczają już swoje gniazda, więc spodziewamy się, że jeszcze lepszego wyniku lęgowego ptaków.

Kontrola objęła także staw Łężny w Iłownicy, gdzie w latach 2022 i 2023 planowany jest remont dwóch wysp i fragmentu grobli.

Skip to content