Udana kontrola wyspy

26 lip 2021 | Aktualności

Jest sukces – dla RDOŚ przyrodniczy, dla ptaków – lęgowy. Sztuczna wyspa na Zbiorniku Goczałkowickim, powstała w ramach projektu LIFE.VISTULA.PL, została zasiedlona przez ptaki.

Potwierdziły to kontrole dokonane przez ornitologów i przyrodników z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. – Ptaki co prawda założyły swoje gniazda nieco później, niż w innych miejscach – mówi Jacek Betleja z Górnośląskiego Koła Ornitologicznego. – Ale wynika to z faktu, że tej wyspy wcześniej nie znały, musiały się z nią oswoić i przekonać, że to bezpieczne miejsce – dodaje ornitolog.

W maju jako pierwsze na sztucznej wyspie swoje gniazda zaczęły budować śmieszki. W sumie dotąd gniazdowało tam ponad 200 par tej mewy. Rybitwy rzeczne również stwierdziły, że jest to dobre miejsce do lęgów i w czerwcu stwierdziliśmy tam ponad 20 par lęgowych. Niespodziewanym gościem już w pierwszym roku istnienia wyspy okazała się rzadka mewa czarnogłowa. W Polsce gniazduje tylko 50-80 par tego gatunku, z czego jedna para wyprowadziła na naszej wyspie 2 młode. Pisklęta mewy czarnogłowej i rybitwy rzecznej zostały zaobrączkowane.

Biorąc pod uwagę, że wyspa ma tylko, lub aż, powierzchnię 450 m2 – bez wątpienia możemy już teraz mówić o dużym sukcesie lęgowym – mówi Damian Czechowski z katowickiej RDOŚ, koordynator projektu. LIFE.VISTULA.PL. Ptaki również wcześniej zakładały w rejonie wyspy swoje gniazda, jednak były one regularnie zalewane w czasie lipcowych deszczy. Teraz ptaki mogą bezpiecznie wyprowadzać swoje lęgi – dodaje koordynator.

Kolejne kontrole wyspy umożliwią poznanie dokładnej liczby gniazdujących na Zbiorniku rybitw rzecznych, które zakładają nowe gniazda także w lipcu.

Głównym celem projektu LIFE.VISTULA.PL jest zabezpieczenie siedlisk ptaków, w szczególności ślepowrona i rybitwy rzecznej, w obszarach Natura 2000 położonych w Dolinie Górnej Wisły. Budowa wyspy była sfinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Skip to content