Trwa budowa wieży widokowej do obserwacji ptaków

28 paź 2022 | Aktualności

Trwają prace nad budową wieży widokowej w miejscu starej przepompowni (w Wiśle Małej), z której będzie można obserwować ptaki zakładające gniazda na Ptasiej Beczce – wyspie dla ptactwa wodno-błotnego na Zbiorniku Goczałkowickim. W ramach realizacji powstanie również parking wraz z zjazdem z drogi wojewódzkiej.

Lokalizacja, w której budowana jest wieża to miejsce powszechnie wykorzystywane przez wędkarzy. Ponadto nowopowstałe obiekty posłużą jako punkt obserwacji dla służb pełniących kluczowe role w zabezpieczeniu i odpowiednim zarządzaniu zbiorkiem. Policja będzie mogła monitorować działania kłusownicze, Państwowa Straż Rybacka – kontrolować gospodarkę rybacką, dzięki której utrzymywana jest odpowiednia jakość wody. Państwowej Straży Pożarnej wieża ułatwi obserwacje potencjalnych sytuacji zagrażających życiu i podejmowania akcji ratunkowych z uwagi na to, że na Zbiorniku w ograniczonym stopniu dopuszczono żeglarstwo i każdego sezonu odnotowuje się przypadki wywracania łodzi lub osadzania na płyciznach. Natomiast Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów S.A. w Katowicach jako administrator zbiornika, będzie mógł korzystać z punktu do monitorowania stanu Zbiornika w rejonie ujścia Wisły, jest to szczególnie ważne, ponieważ poziom wody na Zbiorniku w ciągu roku zmienia się wielokrotnie. Po intensywnych opadach deszczu rzeka unosi zwiększone ilości osadów oraz innych elementów np. konary drzew.

Liczymy, że wieża zlokalizowana przy niezwykle krajobrazowym odcinku drogi wojewódzkiej nr 939 pomiędzy Wisłą Wielką a Strumieniem, już z końcem roku znajdzie się na mapie atrakcji powiatu pszczyńskiego.

 

Skip to content