Ślepowrony pozdrawiają z Afryki

13 gru 2021 | Aktualności

Kiedy u nas rozgościła się już zima, ślepowrony nie mogą narzekać na chłód czy śnieg. Te, które lato spędzają w Dolinie Górnej Wisły, teraz są już w Afryce, co wiemy dzięki specjalnym nadajnikom.

Ślepowrony w grudniu są już na zimowiskach w strefie Sahelu na południe od Sahary. Okazuje się jednak, że nie wszystkie. Jeden z naszych ślepowronów z nadajnikiem już trzecią zimę spędza w Afryce w północnej Algierii.

Chodzi o osobnika, którego w celach obserwacyjnych nazwaliśmy Juliusz z Jankowic. Śledzimy trasy jego wędrówek od maja 2019 roku. Ptak co roku wraca i gniazduje w okolicy Zatora w dwóch sąsiednich koloniach.

To najdłużej działający nadajnik. Śledzenie tras przelotów ptaków jest teraz możliwe dzięki specjalnej aplikacji. Można je było podejrzeć na specjalnej stronie internetowej, gdzie znajdziemy trasy przemieszczeń 10 osobników zaopatrzonych w nadajniki GPS/GSM.

Dzięki danym z nadajników mamy potwierdzenie, że ślepowrony zimują dużo bliżej lęgowisk – zamiast w Afryce Subsaharyjskiej, co raz częściej zimę spędzają w Afryce Północnej lub nawet na południu Europy. Być może jest to związane z globalnym ocieplaniem się klimatu.

Skip to content