Ślepowrony na zimowiskach

01 lut 2021 | Aktualności

Nadajniki GPS/GSM pozwalają sprawdzić, gdzie ślepowrony gniazdujące w Dolinie Górnej Wisły spędzają zimę. Część ptaków została w południowej Europie. Niektóre doleciały aż do Nigerii!

Ptaki, które zdecydowały przezimować w Europie przebywają w Zatoce Ambrakijskiej w Grecji oraz nad rzeką Tyber w środkowych Włoszech. Obecnie pogoda tam panująca przypomina polską w okresie wiosennym, na termometrze jest bowiem kilkanaście stopni Celsjusza powyżej zera.

Ptaki zimujące w północnej Afryce spędzają czas w Algierii, w dolinach rzecznych. Część osobników w czasie wędrówki zdecydowała się przelecieć nad Saharą i obecnie zimuje w Mali i Nigerii. Ptaki przebywające w Mali żerują nad rzeką Niger, w jej środkowym odcinku zwanym Wewnętrzną Deltą Nigru, który w tym okresie tworzy rozległe rozlewiska. Panują tam teraz upały – temperatury przekraczają 30 stopni Celsjusza.

Ptaki nie przemieszczają się na znaczne odległości, maksymalnie pokonują kilka kilometrów. Pierwsze ślepowrony wrócą do kolonii lęgowych w Dolinie Górnej Wisły w połowie marca.

Ryc. Lokalizacje dorosłego osobnika zimującego w Wewnętrznej Delcie Nigru (Mali), odległość między skrajnymi punktami wynosi sześć kilometrów.

Skip to content