Prace na zbiorniku Zakole A zakończone!

27 gru 2022 | Aktualności

Październik i listopad to najbardziej pracowite miesiące w ciągu roku w projekcie LIFE. Po zakończeniu sezonu lęgowego i uzgodnieniach z zarządcami żwirowiska pokopalnianego przystąpiliśmy do prac zabezpieczających dwie wyspy na zbiorniku Zakole A koło Zatora.

Prace zostały zlecone przez RDOŚ w Krakowie, współbeneficjenta projektu LIFE.VISTULA.PL. W ramach prac zostały zabezpieczone dwie wyspy – Wyspa Ślepowron, która jest siedliskiem lęgowym ślepowrona oraz wyspa Rybitwa, na której odtworzyliśmy żwirowe plaże.

Brzegi wysp na żwirowni podlegają ciągłej erozji na skutek oddziaływania falowania wody. Obrywanie brzegów wysp powoduje osuwanie się drzew i krzewów, na których ślepowrony zakładają gniazda. Ponadto zmniejsza się powierzchnia samej wyspy, przez co kurczy się powierzchnia siedliska lęgowego ptaków. Tempo niszczenia wysp na zbiornikach jest na tyle wysokie, że w perspektywie kolejnych kilku-kilkunastu lat wyspy te zostałyby całkowicie zniszczone.
W ramach powyższych prac zabezpieczono skarpę wyspy Rybitwa za pomocą materaców siatkowo-kamiennych. Natomiast brzegi wyspy Ślepowron zabezpieczone zostały za pomocą narzutu kamiennego, który został wsparty okrąglakiem (kłodą dębową) zanurzoną tuż pod powierzchnią wody.

Powyższe prace zostały dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie w kwocie 310 800 zł.

Skip to content