Fotopułapki czekają na przylot ślepowronów

11 mar 2020 | Aktualności

Zima zmierza ku końcowi. Ślepowrony na dniach rozpoczną swój powrót do Doliny Górnej Wisły. Ich przylot do gniazd udokumentują zamontowane przez ornitologów fotopułapki.

Osobniki, które w ubiegłym roku zostały zaopatrzone w nadajniki nadal pozostają na zimowiskach i nie podjęły jeszcze wędrówki na północ. W oczekiwaniu na ptaki 5 marca ornitolodzy z Górnośląskiego Koła Ornitologicznego skontrolowali wyspy.

Stwierdziliśmy, że sporo gniazd przetrwało bezśnieżną zimę w doskonałym stanie i będą gotowe do zasiedlenia bez specjalnego remontu – informuje Mateusz Ledwoń – ornitolog.

Aby uchwycić moment przylotu i pierwsze zachowania w kolonii ornitolodzy na specjalnie przygotowanych słupkach zamontowali fotopułapki.

Mamy nadzieję, że dzięki temu uda nam się zarejestrować taniec godowy ślepowrona na gnieździe z bliższej odległości, bo jak dotąd dostępne jest jedynie nagranie wykonane z kilkuset metrów, z brzegu zbiornika z zastosowaniem techniki digiscopingu czyli filmowania przez układ optyczny lunety – dodaje Ledwoń. Nagrany w 2014 roku prezentujemy poniżej.

Skip to content