Dzień Krajobrazu 2019

24 paź 2019 | Aktualności

Tegoroczny Dzień Krajobrazu stał się kolejną okazją do wypromowania projektu LIFE.VISTULA.PL. Motywem przewodnim obchodów była woda w krajobrazie.

Dzień krajobrazu obchodzony jest 20 października. W ramach śląskich obchodów tego Dnia Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach zaprosiła miłośników przyrody do rezerwatu położonego w graniach obszaru Natura 2000 Stawy Łężczok. Spacer krajobrazowy, dzięki pięknej pogodzie i zaangażowaniu organizatorów, zgromadził w tym roku aż 70 osób, w tym wiele rodzin z dziećmi.

W ubiegłych latach nadleśnictwo Rudy Raciborskie zrealizowało w rezerwacie Łężczok projekt polegający na zabezpieczeniu siedlisk ptaków na stawach hodowlanych. Projekt LIFE.VISTULA.PL zakłada podobne działania, dlatego z zaciekawieniem „podglądamy”, jak po remoncie w rezerwacie wyglądają zarówno same stawy (wyspy, groble), jak i siedliska ptaków.

Na stawach w Łężczoku, które znajdują się w dolinie Odry, podobnie jak w założeniach projektu LIFE.VISTULA.PL przygotowano wyspy z plażami dla rybitwy rzecznej, które w pierwszym sezonie od razu je zasiedliły.

Zespół projektowy aktywnie włączył się w organizację spaceru. Jego koordynator, Damian Czechowski wcielił się w rolę jednego z przewodników-edukatorów. Uczestnicy spaceru zapoznali się z założeniami projektu i planowanymi działaniami. W czasie spaceru nie zabrakło również informacji o ślepowronie i rybitwie rzecznej. Zwrócono też uwagę na ważną kwestię utrzymania gospodarki rybackiej, bez której stawy nie byłyby atrakcyjne dla ptaków.

Po spacerze uczestnicy otrzymali materiały promujące projekt LIFE.VISTULA.PL.

Skip to content