Dobry rok dla ptaków – podsumowanie 2022

10 paź 2022 | Aktualności

Wyniki monitoringu kolonii lęgowych rybitwy rzecznej i ślepowrona, który jest jednym z zadań projektu LIFE.VISTULA.PL, wskazują, że 2022 był okazał się sukcesem pod względem liczebności ptaków.

Liczebność ślepowrona w Dolinie Górnej Wisły osiągnęła ponownie rekordowy poziom i ich populacja liczy już ponad 1250 par lęgowych. To świetny wynik, wskazujący na ogromny potencjał, jaki ma środowisko stawów rybnych, żwirowni i dolin rzek. Ślepowrony w tym roku zwiększały liczebność w istniejących koloniach i nie stworzyły nowej kolonii w miejscu, gdzie dotąd nie gniazdowały.

Rybitwa rzeczna także osiągnęła rekordowy poziom niespełna 600 par lęgowych w kilkunastu koloniach. Wielkim sukcesem okazała się nowa wyspa wybudowana na stawie Barzyniec w Ochabach. Już w pierwszym sezonie lęgowych rybitwy rzeczne zajęły tę wyspę, nazwaną Ptasim Rondlem i założyły tam ponad 150 gniazd.

Natomiast drugi sezon na wyspie zwanej Ptasią Beczką na Zbiorniku Goczałkowickim zaowocował kolonią liczącą aż 73 gniazda, to więcej o 20 gniazd niż w poprzednim sezonie.

Skip to content