Ptasia Beczka

22 maj 2022 | Aktualności

Sztuczna wyspa dla ptaków na Zbiorniku Goczałkowickim otrzymała oficjalną nazwę. W porozumieniu z ornitologami prowadzącymi na wyspie monitoring i badania ornitologiczne nazwaliśmy ją Ptasią Beczką.

Nazwa nawiązuje do kształtu wyspy i jej konstrukcji, które przypominają ogromną beczkę do połowy zanurzoną w wodach Zbiornika, nazywanego Śląskim Morzem.

26 maja wyspę odwiedzili włodarze powiatu pszczyńskiego oraz gmin, sąsiadujących ze zbiornikiem. To osoby, które podejmując decyzję co do terenów położonych wokół Zbiornika, mają duży wpływ na ochronę jego przyrody. Wizyta samorządowców była okazją do przekazania informacji o funkcjonowaniu wyspy i prowadzonych na niej badań.

Obecnie na wyspie trwa już drugi sezon lęgowy. Przed sezonem lęgowym ptaków, jeszcze w marcu wyspa została posprzątana z wszelkich elementów jakie tam zostały przyniesione przez ptaki. Zebrany materiał podzielono na naturalny w kategoriach materiał gniazdowy i nasiona kotewki wodnej, których wiele znaleziono w żwirowym podłożu wyspy.

Waga suchego materiału jaki posłużył do zbudowania ponad 200 gniazd mew to aż 50 kg patyków i łodyg roślin. Rybitwy rzeczne, które gniazdowały po lęgach mew nie przynoszą takiego materiału. Ich gniazda to płytkie dołki w żwirze i to dla nich przede wszystkim została przygotowana wyspa.

„Ptasia Beczka” jest bardzo atrakcyjna nie tylko dla rybitwy rzecznej i śmieszki, ale również, jak się okazało, dla o wiele rzadszej mewy czarnogłowej. W 2021 r. na wyspie gniazdowała tylko jedna para mew, ale w tym roku jest ich już około 10 par i być może Zbiornik Goczałkowicki z tą wyjątkową wyspą będzie stałą ostoją tego gatunku.

Przy wyspie umieszczono informacje o zakazie wstępu na wyspę przez osoby niezwiązane z projektem LIFE.VISTULA.PL i prowadzonymi tu badaniami ornitologicznymi. Co do zasady, na wyspę wyniesioną ponad 3 metry nad lustro wody mają wstęp tylko ptaki i ornitolodzy.

Badania ptaków na wsypie są prowadzone przez ornitologów z Górnośląskiego Koła Ornitologicznego.

 

Skip to content