Przyloty ślepowronów

30 kw. 2021 | Aktualności

Ślepowrony, po zimie spędzonej w Afryce lub na południu Europy, wróciły do Doliny Górnej Wisły. Niebawem przystąpią do lęgów, jednak najpierw muszą się… porządnie wyspać.

Ornitolodzy z Górnośląskiego Koła Ornitologicznego, zaangażowani w projekt LIFE.VISTULA.PL, już w marcu rozpoczęli kontrolę kolonii lęgowych ślepowronów. Dzięki temu wiemy, że pierwsze osobniki w kolonii w Ochabach pojawiły się już 27 marca. Jednak, ptaki po przylocie nie zabierają się od razu do tokowania i budowy gniazd tak jak inne kolonijne ptaki. Po długiej i wyczerpującej wędrówce z tropikalnej Afryki ślepowrony w dzień śpią.

Dzięki założonym wcześniej nadajnikom wiemy, gdzie ptaki zimowały i kiedy przyleciały. Trasy te można było obserwować dzięki specjalnej stronie internetowej. Co zaskakujące dla ornitologów, ptaki oznakowane nadajnikami dość późno, bo dopiero w kwietniu, rozpoczęły wędrówkę, a niektóre może w ogóle do nas nie przylecą i zostaną dłużej w tropikach.

I tak, ptak nazwany wcześniej Karolina (gniazdował w Kańczudze, gm. Kęty), o najciekawszym schemacie wędrówki, nadal przebywa w Nigerii. Juliusz z Jankowic, który zimował w północnej Algierii, już cztery razy latał tą samą trasą, doleciał w okolice Zatora, ale zmienił kolonię z Jankowic na pobliskie Smolice. Zofia z Zawadki rozpoczęła wędrówkę, ale zatrzymała się na dłużej w Algierii. To rekordzistka jeśli chodzi o długość wędrówki bo zimuje daleko w zachodniej Afryce w Gwinei. Mariusz z Malca, który spędził zimę w Grecji, zaczął wracać dopiero 9 kwietnia. W tym roku wybrał za kolonię lęgową kolonie w Kańczudze. Olga z Ochab wraca powoli z zimowiska w Mali nad rzeką Niger. Na razie zatrzymała się we Włoszech.

Ornitolodzy czekają na dalsze wieści od znakowanych osobników. Obserwacja tras przelotów ptaków jest częścią projektu LIFE.VISTULA.PL. Celem projektu jest ochrona i poprawa stanu siedlisk ptaków wodno-błotnych, w szczególności ślepowrona i rybitwy rzecznej, w obszarach Natura 2000 położonych w Dolinie Górnej Wisły.

Skip to content