Muchołówkowe lasy

07 cze 2023 | Aktualności

Projekt LIFE.VISTULA.PL realizowany jest w 4 obszarach Natura 2000. Największym z nich jest Dolina Górnej Wisły, który słynie z licznego i zróżnicowanego świata ptaków zamieszkującego wodno-błotne siedliska. Największe ich bogactwo obserwujemy nad Zbiornikiem Goczałkowickim i na stawach hodowlanych.

Dzięki uprzejmości Marcina Karetty, który dla RDOŚ w Katowicach wykonuje obecnie monitoring ptaków, możemy bliżej poznać ich siedliska i zwyczaje. Na początek coś niezwiązanego z wodą, czyli leśny przedstawiciel awifauny.

Nie każdy wie, że kameralne, rozdrobnione lasy obszaru Natura 2000 Dolina Górnej Wisły są domem dla licznej populacji niewielkiego, choć donośnie śpiewającego ptaka – muchołówki białoszyjej.

Gatunek ten, chroniony na terenie całej Unii Europejskiej, upodobał sobie lasy liściaste i mieszane. Najliczniej zamieszkuje najstarsze ich fragmenty, gdzie nie brakuje dziupli, w których może złożyć i wysiadywać jaja. Chętnie też wykorzystuje budki lęgowe.

Muchołówka ta jest niewielkim ptakiem, przebywającym pośród liści w koronach drzew, to też trudno ją dostrzec. Dlatego też liczący tego ptaka ornitolodzy polegają na słuchu, wychwytując w leśnym zgiełku jej charakterystyczną, krótką i „zgrzytliwą” piosenkę. Czasem zdarza się, że z jednego miejsca słychać jednocześnie aż trzech takich pstrokatych śpiewaków!

Nagrania dźwiękowe muchołówki białoszyjej, dostępne //xeno-canto.org/723932. Autor Ireneusz Oleksik.
Skip to content