20 zdjęć i ponad 20 lokalizacji – podsumowanie cyklu wystawy fotograficznej

29 lip 2022 | Aktualności

Projekt LIFE.VISTULA.PL to również działania edukacyjne. Jednym z nich jest wystawa fotograficzna „Tradycyjne stawy karpiowe – gospodarka rybacka i przyroda”, opracowana ze zdjęć wykonanych w trakcie realizacji projektu. Od lutego 2020 r. do czerwca 2022, 20 fotografii umieszczonych na specjalnych planszach i sztalugach prezentowanych było w ponad 20 lokalizacjach, począwszy od Nowohuckiego Centrum Kultury w Krakowie, kończąc na Górnośląskim Muzeum w Bytomiu. Wystawa eksponowana była również w takich miejscowościach jak: Spytkowice, Wadowice, Zator, Kęty, Brzeszcze, Oświęcim, Czechowice-Dziedzice, Pszczyna, Bieruń, Goczałkowice-Zdrój, Chybie, Skoczów. Części wystaw towarzyszyły wernisaże.

Głównym celem stworzenia i prezentacji wystawy było ukazanie piękna przyrody w Dolinie Górnej Wisły i jej zależności od funkcjonowania gospodarki rybackiej oraz innych zbiorników pochodzenia antropogenicznego. Zdjęcia stanowiły również idealny aspekt promocyjny projektu.

Prezentacja wystawy była również doskonałą okazją do zapoznania mieszkańców ze specyfiką piękna tego regionu, stanowiącego mozaikę stawów, użytków rolnych i licznych miejscowości. Często nie zajdą sobie oni sprawy, że tuż obok znajdują się miejsca wyjątkowe pod względem przyrodniczym na mapie Polski, które nie są jedynie miejscem produkcji karpia, terenem do wędkowania czy zbiornikiem wody pitnej.

Skip to content