Na Jeziorze Goczałkowickim powstały cztery pomosty pływające

17 lis 2023 | Aktualności

Na „Śląskim morzu” oddane do użytku zostały cztery pomosty pływające. Platformy wybudowane zostały z myślą o obsłudze zbiornika i służbach ratowniczych, jak i wędkarzach, ornitologach oraz miłośnikach przyrody. To kolejna atrakcja turystyczna wykonana w rejonie zbiornika w ramach projektu LIFE.VISTULA.PL.

Dwa pomosty zostały wybudowane w Wiśle Małej niedaleko oddanej do użytku na początku roku wieży obserwacyjnej. Do tych pomostów prowadzi utwardzona ścieżka. Kolejne dwie platformy zlokalizowane są na południowym brzegu zbiornika nieopodal przepompowni w Zarzeczu.

Koszt budowy instalacji wraz z budową ścieżki doprowadzającej w Wiśle Małej wynosi ok. 450 tys. zł.

– Budowa pomostów to kolejny etap realizacji projektu LIFE.VISTULA.PL w zakresie działań mających na celu uregulowanie ruchu turystycznego na obszarze Natura 2000 – Dolina Górnej Wisły. W ramach tych prac wybudowano inne elementy infrastruktury turystycznej tj. wieża widokowa w Wiśle Małej i czatownia do obserwacji ptaków przy stawie Barzyniec w Ochabach – mówi Mirosława Mierczyk-Sawicka, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Katowicach.

– Pomosty będą pełnić wiele funkcji i zostały wybudowane m.in. z myślą o wędkarzach, ornitologach i turystach. Konstrukcje przeszły już niezbędne odbiory techniczne i można z nich korzystać, do czego zachęcamy – podkreśla dyrektor.

Pomosty wyposażone zostały w system, dzięki któremu będą podnosić się wraz ze zmianą poziomu wody w zbiorniku, aż do maksymalnego poziomu piętrzenia wody wynoszącego 257 m n.p.m. Służą do tego stalowe pale wypełnione betonem i zakotwiczone głęboko w dnie. Pomosty będą poruszać się na specjalnie przygotowanych prowadnicach, w związku z tym nie grozi im zalanie.

Skip to content