Ślepowron gniazduje kolonijnie na zakrzaczonych wyspach na stawach hodowlanych i na zbiornikach pożwirowych. Monitoring populacji lęgowej ślepowrona w Dolinie Górnej Wisły trwa od 1990, kiedy znane były jedynie dwie kolonie lęgowe. Obecnie w Dolinie Górnej Wisły gniazdowanie ślepowrona stwierdzono w 21 miejscach w czterech ostojach Natura 2000.
Ptaki badane są w tym rejonie od ponad 30 lat. Dodatkowo badania we wszystkich koloniach lęgowych prowadzono również w ramach projektu LIFE.VISTULA.PL, w celu uzyskania informacji o liczebności gatunku na poszczególnych stawach karpiowych.
Referencyjna wielkości populacji ślepowrona, która była uwzględniona podczas przygotowania projektu LIFE VISTULA, odnosiła się do stanu w roku 2014, w którym stwierdzono w Dolinie Górnej Wisły 873 gniazda w 9 koloniach. W tracie trwania projektu w całej Dolinie Górnej Wisły liczebność ślepowrona w kolejnych latach utrzymywała się na stałym stabilnym poziomie, wykazując powolny wzrost populacji.
W okresie 2019-2023 udział gniazdujących ślepowronów w Dolinie Górnej Wisły w całej krajowej populacji lęgowej stanowił średnio 88,4%. Liczebność ślepowrona w tym rejonie od początku monitoringu rozpoczętego w roku 1990 wzrosła ponad 15 razy z poziomu 80 gniazd do maksymalnie 1275 gniazd w roku 2022.