Rybitwy rzeczne potwierdzają, że wyspy wybudowane w ramach projektu LIFE.VISTULA to dobre i bezpieczne lęgowiska

12 wrz 2023 | Aktualności

Na wyspie Ptasi rondel na stawie Barzyniec w Ochabach, oddanej do użytku ptaków rok temu, bezpieczne lęgowisko znalazła rybitwa rzeczna, oznakowana podczas wędrówki ze wschodnioafrykańskich zimowisk do Doliny Górnej Wisły.

1 maja 2017 roku ptak trafił w ręce ornitologów na przymorskich lagunach w pobliżu Hajfy, czyli izraelskim wybrzeżu Morza Śródziemnego. W roku 2018 rybitwa była widziana na stawach Adolfin pod Oświęcimiem. Obecnie stawy te pozbawione są wody, dlatego ta polsko-izraelska podróżniczka znalazła nowe-lepsze miejsce do założenia gniazda, na specjalnie przygotowanej wyspie w ramach projektu LIFE VISTULA.

Badania ornitologiczne w ramach LIFE.VISTULA.PL

Śledzenie losów ptaków możliwe jest dzięki żółtej, plastikowej obrączce z trzyliterowym kodem, który skrywa ich ciekawą historię wędrówek.

W celu poznania dokładnej liczby gniazdujących rybitw na wybudowanych dla nich wyspach, przy oznakowanych gniazdach prowadzone są obserwacje. Nagrywanie filmów i robienie zdjęć potwierdza zajęcie gniazda i dostarcza dodatkowych informacji. I właśnie na Ptasim rondlu na stawie Barzyniec podczas takiej kontroli odczytano obrączkę na dorosłej rybitwie rzecznej.

Sprzęt zakupiony w ramach projektu LIFE VISTULA jest wykorzystywany przede wszystkim w badaniach ornitologicznych służących poszukiwaniu miejsc żerowiskowych ślepowronów, jednak jest także używany podczas badań drugiego flagowego gatunku w projekcie – rybitwy rzecznej.

Wyspa Ptasi rondel z sukcesem lęgowym

Ptasi rondel wyspa wybudowana na stawie Barzyniec już w trakcie pierwszego sezonu lęgowego okazała się wielkim sukcesem. Z danych zebranych przez ornitologów wynika, że rybitwy założyły tam ponad 150 gniazd. Niedługo poznamy wyniki kończącego się sezonu.

Skip to content